غلط ننویسیم، چکیده

 

دو نفر از شرکت‌کنندگان کارگاه‌های ویرایشِ گروه «ویراستاران» زحمت خودجوش و درخور تحسینی کشیده‌ و کتاب پُرارج غلط ننویسیم را در جدولی منظم خلاصه کرده‌اند. از ایشان سپاسگزاریم. گفتنی است این چکیده تنها به‌درد کسانی می‌خورد که این کتاب را خریده‌ و بخش‌هایی از آن را خوانده‌اند و به‌هیچ‌وجه جانشین خواندن اصل کتاب نمی‌شود. حال، چرا؟‌...

...چون مؤثرترین ویژگی کتاب غلط ننویسیم، به‌نظر ما، نگرش‌های ذهن‌ساز استاد نجفی است که در بافت کتاب جلوه‌گری می‌کند. این نگرش‌هاست که چارچوب ذهنی ویراستار و نویسنده و مترجم را شکل داده و یله‌نویسی او را به‌سمت پاکیزه‌نویسی تغییرجهت می‌دهد. برای نمونه، توضیح این سرواژه‌ها در آن کتاب حاوی نگرش مدنظر ماست: درازنویسی، توسط، ویرگول، قابل، قابل‌توجه، شرایط.

پس این چکیده چه به کار می‌آید؟ پاسخ این است: پس از خواندن توضیح مربوط به سرواژه‌ای در کتاب و فهمیدن چراییِ غلط‌بودن آن و نیز گذری بر نمونه‌جمله‌های بیان‌شده، می‌توانید نتیجۀ بحث را در این چکیده ببینید و بعدها، در فهرستی زودیاب، آن‌را مرور کنید.

باز هم تأکید می‌کنم: نگاه صِرف به این چکیده و حفظ‌کردن طوطی‌وار آن از فرد مرتکبِ این عمل ویراستاری ماشینی و کم‌مایه می‌سازد که تنها چند غلط و درست بلغور می‌کند. این چکیده را ابزار مرور کتاب بدانید، نه راه میان‌بری برای یادگیری آن.  چکیدۀ غلط ننویسیم کامل‌کنندۀ مطالعۀ کتاب است، نه جانشین آن.

این چکیده نخستین‌بار در تارنمای مؤسسۀ «ویراستاران حرفه‌ای پارس»، به‌نشانیwww.viraiesh.ir، در اسفند۱۳۹۰ انتشار می‌یابد. هم‌زمان با ذکر مأخذ، تذکر مذکور را نیز بازگو بفرمایید. جملۀ پایانی واج‌آراییِ زرگری داشت!

چکیدۀ غلط ننویسیم را از اینجا بگیرید.

 

دیدگاه‌ها   

 
0 #7 م 1393-07-12 03:55
از مؤلف یا ناشر برای این کار اجازه گرفته‌اید؟
حیرتا!
نقل قول کردن
 
 
0 #6 محمد 1393-02-07 00:34
سلام با من دانلود نشد میشه برام بفرستید
نقل قول کردن
 
 
0 #5 اباذر کمالی 1390-12-25 03:29
سلام.خیلی ممنون که کتاب مفیدی مثل غلط ننویسیم رو خلاصه کردید.اگه من فایل WORD رو بخوام می تونید برام بفرستید؟
نقل قول کردن
 
 
0 #4 افشین 1390-12-25 03:29
سلام. ای کاش کتاب را در قالب CHM منتشر می‌کردید تا بشود در میان کتاب جست‌و‌جو هم کرد.
متأسفانه در فایل‌های PDF فارسی نمی‌توان جست‌وجو کرد.
اطلاعات بیشتر:
http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Compiled_HTML_Help

پاسخ ویراستاران:
چشم. ولی مگر درکل چند صفحه است که بخواهید جست‌وجو هم کنید! درضمن، غلط ننویسیم فرهنگ است و براساس حروف الفبا مرتب شده است.
نقل قول کردن
 
 
0 #3 mohamad.sadeqian@yahoo.com 1390-12-25 03:28
با سلام
البته اگر چه كه اين كار بدون هماهنگي با من در اختيار سايت قرار گرفت و بسي موجبات شگفتي ام را فراهم ساخت، چون كارايي بيشتر ويراستاران را فراهم خواهد ساخت و به‌ نوعي اداي دين به زحمات استاد باقري خواهد بود، انتشار آن را بلا اشكال مي‌دانم.
ضمناً جمله «به چه كار مي آيد؟» در متن اشتباه «چه به كار مي آيد؟» تايپ شده است كه از سايت ويراستاري بعيد است. لطفاً اصلاح نمایید.
با تشكر صادقيان

پاسخ ویراستاران:
درود بر شما، جناب صادقیان. نفرمایید که بی‌هماهنگی شما دست به این کار زدیم. وقتی آقای محمد لطفی فایل پی‌دی‌افِ این چکیده را برای ما فرستادند، ضمن تشکر فراوان درخواست کردم که فایل ورد آن را نیز برای ما بفرستند تا متن تذکر را به آن بیفزاییم و با اجازه شما در تارنمای ویراستاران بگذاریم.
ایشان نیز فایل ورد را فرستادند و در پیامک ارسالی از سامانه‌ای چندرقمی (؟؟؟۳۰۰۰)، گوشزد کردند که نام شما و ایشان را در کنار هم به‌عنوان تدوین‌کننده بزنیم و در تارنما بگذاریم. گفت‌وگوی رایانامه‌ای‌مان را برایتان می‌فرستم.
بماند که ‌شما مدت‌ها بود تماس‌های تلفنی ما را جواب نمی‌دادید و ما همیشه خبرتان را از دوردست‌ها جویا می‌شدیم.
«چه به کار» هم درست است و صورتِ صمیمی‌تری از «به چه کار» است. هر دو درست‌اند. البته در متن‌های علمی، دومی مناسب‌تر می‌نماید. در متن یادداشت شما نیز چند اِشکال کوچک وجود داشت: آمدنِ «اگرچه» و «اما» با هم، ي عربی، نبود نیم‌فاصله، بلا اشکال، نمایید.
از شنیدن صدای گرمتان، از لابه‌لای حروف دیجیتال، خوش‌حالم.
نقل قول کردن
 
 
+1 #2 بی‌نام 1390-12-25 03:27
ممنون. خيلي خوب بود. دست تدوين‌كنندگان درد نكند.
نقل قول کردن
 
 
+1 #1 ر. حقیقت 1390-12-25 03:26
مشاهده خلاصه کتاب غلط ننویسیم بسیار شگفت‌زده و خوشحالم کرد. از کسانی ‌‌که برای آن بسیار زحمت کشیده‌اند، بسیار سپاسگزارم؛ زیرا کمک شایانی به سرعت کار ویراستاری می‌کند. همین‌طور از ویراستاران تشکر می‌کنیم که این اثر را به‌آسانی و بی‌منت، در سایت قرار دادند.
نقل قول کردن
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Дървени летви - колчета http://www.emsien3.com/letvi от ЕМСИЕН-3
Дюшеме http://www.emsien3.com/дюшеме от EMSIEN-3